Etkinlikler


ŞİFAHEN MASALLAR YAZ İNZİVASI

Şifahen Masallar Yaz İnzivası

17-21 Mayıs 2019

Sular çekiliyor, gökyüzü çekiliyor, gölgeler çekiliyor öyleyse insanın da çekilmeye ihtiyacı var. Doğanın bir parçası olarak geçireceğimiz bu günlerde ana merkezimizde hikaye anlatıcılığı olacak. Baksı Dansı uygulaması ve müzik terapi seanslarıyla Kanikey Güvenç Akçay da bize geniş kapılar açacak. Acele etmeden yavaş yavaş geçireceğimiz bu çekilme günlerinin uzayıp genişleyerek hepimize ilham olacağını umut ediyorum.


Etkinlik ücreti: 1600 tl
atölye çalışmaları+konaklama+yemek

İletişim :
Beyza Akyüz: 0 537 565 7298
sifahenmasallar@gmail.com

**
Yerimiz sınırlıdır. Erken kayıt yaptırınız.
Ödeme ile ilgili soru ve seçenekler için iletişime geçiniz.

---

SORULARINIZA CEVAP VERECEK ŞEKİLDE OLDUKÇA AYRINTILI BİR İÇERİK HAZIRLADIK, SABIRLA OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM :)

Hikaye Anlatıcılığı "Storytelling" Nedir?
İnsanın tecrübelerini aktarma biçimi olan anlatıcılık, en eski sanat formlarından biri. Sayısız anlatı şekli var. Farklı kültürlerde ve zamanlarda anlatıcılara çeşitli roller, beklentiler yüklenmiş. Bugün de anlatıcılık, zamanın ruhuna uygun şekillerde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Anlatıcı, sadece kelimeleri kullanmaz, ellerini, sesini, isterse bedenini de kullanır. Her kültür hikayeyi farklı tanımlar. Hikaye dediğimiz, bazen masal, bazen gerçek bir hikaye, bir fıkra, bir sunum, şiir ya da mesel de denilen kıssalar olabilir. Anlatıda dinleyen ve anlatan arasında duvar, sınır yoktur. Dinleyici ve anlatıcı arasında oluşan birlik aktif, hareketli bir çabanın sonucudur. Hikaye Anlatıcılığı atölyesi, kelimelerle “tesir” etmeye, anlatı yoluyla canlandırmaya, fiziksel ve içsel pratiklerle kişisel, ortak hikayemizi ortaya çıkarmaya odaklı bir öneriler bahçesi. Dileyen buyursun girsin içeri.

İçerik başlıkları;
- Masalın teorisi ve hikaye anlatıcılığı
- Masalın Ana Elementleri
- Dinleme Pratikleri
- Sembollerin Dilini Okuma
- Masal Yapısı Oluşturma
- Masal ve Geçmiş, Masal ve Şimdi, Masal ve Gelecek, Masal ve Gelişim
- Performansa Hazırlık, Nefes, Hareket, Oyun
- Örnek Anlatımlar
- Hareket ve anlatımın şekillendirilmesi
- Zaman, hız, ritim, vurucu tavır ve boşlukların ayarlanması
- Masalı resmetmek
- Anlatıcıya masalını anlatabilmesi için yol gösterme
- Masalı ve kendimizi tamamlayarak dinleyiciler karşısında masal anlatmak

Atölyenin Amacı
* Genel anlamda konuşma, hikâye etme ve derin dinleme becerinizin gelişmesi
* Sözlü anlatımı istediğiniz alanda kullanmanız için yeteneklerinizi ve masalınızı/hikâyenizi keşfedebilmeniz
* Hikayeyi örme ve kurguda ilerlemeniz
* Mesleğinizde ve toplum içinde masal/hikaye anlatıcılığından yararlanabilmeniz
* Sembol dilini öğrenmeniz


Baksı Dansı Uygulaması

Günümüzde hala yaşayan ve çok eski zamanlardan beri Türk kültüründe özenle yaşatılan bir örnek, Kazak, Kırgız, ve Altay Türklerinde Baksı Dansı veya Karacorga olarak bilinen bir müzik ve hareket terapisi şeklidir.

Seans başında uygulamacı ilk bağlantıyı kurduğu yerden ayağa kalkarken spiral şeklindeki el kol hareketleriyle spiritüal enerjiye konsantre olup, o enerjinin kollarında oluşmasına çalışır. Bu sırada dombra, kılkopuz, şangobız adlı enstrümanlar ve su sesi ile müzisyenler kendisine eşlik eder. İkinci safhada adı geçen enerji omuzlara yöneltilir ve omuz hareketleri ile birlikte ritim ve melodi değişir. Fizik bedendeki son durak olan baş hareketi başladığında müzisyenler ritmi ve melodiyi uygun şekilde icra ederler. Sonraki bölüm seansın en önemli yeri olup; uygulamacı, bu bölümde serbest ritim ve melodi ile sezgilerine yönelir ve emprovize (içine doğduğu gibi) dans ile trans (vecd, istiğrak, duyguların yücelmesi) haline girer.

Gelenekte, baksıların bu trans sırasında hasta için neler yapılması gerektiğine ait bilgileri, sezgileri ile algıladığı ve uyguladığına inanılmaktadır. Bu bölüm sonsuzluk ve ölümsüzlük, değişmeyen bilgi ile bir olma bölümü olarak tarif edilir. Daha sonra dönüş başlar, baş, omuz ve kol hareketleri sıra ile uygulanıp yer bağlantısı sonucu oturularak seansa son verilir.

Günümüzde Baksı dansı, Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç ve öğrencileri tarafından, Türk müzik ve hareket terapisi geleneğinin bir parçası olarak aktif müzik terapi seanslarında kullanılmaktadır. Yapılan çalışmaları izleyen fizyoterapistler, çalışmanın yavaştan başlaması, kademeli olarak hızlanması ve sonra tekrar yavaşlamasını, ayrıca detay organdan başlayıp tüm vücuda yayılması ve daha sonra tekrar detay organa dönerek sonlanmasını, modern fizyoterapi anlayışına uygun olduğunu bildirmişlerdir.

Etkinlik programı

17.05.2019 Cuma

19:00 Akşam Yemeği
20:00 Tanış olma
22:00 Dinlenme


18.05.2019 Cumartesi

09:00-10:00 Kahvaltı

10:30-13:30 Hikaye Anlatıcılığına giriş (Beyza Akyüz)

14:00 Öğle Yemeği

17:00-19:00 Baksı Dansı Uygulaması (Kanikey Güvenç)

19:30 Akşam Yemeği

20:30 Masal & Meşk19.05.2019 Cumartesi

09:00-10:00 Kahvaltı

10:30-13:30 Hikaye Anlatıcılığı (Beyza Akyüz)

14:00 Öğle Yemeği

17:00-19:00 Müzik Terapi (Kanikey Güvenç)

19:30 Akşam Yemeği

20:30 Masal & Meşk

20-21 Mayıs tarihlerinde de Hikaye Anlatıcılığı programına devam edilecektir.

Alişler' den 21 Mayıs tarihinde öğle yemeğinden sonra ayrılabilirsiniz.

Not: Ramazan ayına denk düşen atölyemizde, oruç tutan arkadaşlarımız için iftar ve sahur da olacak.

--

Beyza Akyüz Kimdir?

Beyza Akyüz, doğduğu ilk gün daha kundaktayken uzun ve geniş bir yolculuğa çıkmış. Anlattığı tüm masalları o seyahatte kulağına fısıldadıklarını söylüyor. Kim bilir belki de doğrudur! Tutkulu bir koleksiyoner olduğundan hikaye topluyor ve bu sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Topladığı hikayeler, gördüğü rüyalar dünyayı dolaşsın diye 7'den 77'ye herkese Şifahen Masallar anlatıyor. Toz gibi savrulup binlerce yere konuyor, Çengelköy' deki tepedeki rüzgarlı evine döndüğünde işittiklerini bir bir yazıyor. Zeytin yemeyi çok seven sürmeli kedisi Sunnyboy, en has dinleyicisi. Kitapları; Ay Zamanı Masalları (2018), Uçan Fare ile Hayalet Hayri Serisi (2017)

Emine Begüm Kanikey Güvenç kimdir?

1989’da İstanbul’da doğdu.
2012 yılında T.C. Maltepe Üniversitesi, Görüntü Sanatları Bölümü’nde lisansını tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bölümü’nde tezli yüksek lisansını tamamlamıştır. Tez konusu; “Selçuklu ve Osmanlı Dönemindeki Şifahaneler ve Bu Şifahanelerde Uygulanılan Tedavi Metodları” dır. 2016 yılında T.C. Maltepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Anabilim Dalı, Sinema Sanatta Yeterlik Doktora programına başlamıştır. Türk Kültür ve gelenekleri üzerine yaptığı araştırmalarını fotograf ve video çalışmalarına da aktaran Kanikey Güvenç, bu uygulamalara ilaveten Tümata (Türk Müziğini Araştırma ve Tanıtma Gurubu)’da Kopuz, Ud, Dombra, Çeng, Bendir, Gubuz gibi Türk enstrümanlarının icrası ile ilgilendiği gibi eski Türk dansları ile de ilgilenmektedir. “Türklerde Müzik ve Hareket Terapisi Geleneği”, “99 gün 99 gece Sema Semineri” ve Şaman Dansı olan “Baksı Dansı” üzerine yaptığı belgesel çalışmaları devam etmektedir.


Alişler Yurdu Neresi?

Yalova’ya kara yolundan 1 saat mesafede bulunan Armutlu ilçesindedir. İstanbul’dan Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Alişler yurdu muhteşem doğası, serin havası, insana ferahlık veren deniz manzarası ile biraz mahremiyet ve huzur arayanlar için ideal bir sığınaktır. Su güneş rüzgar ve toprağın hoş bir uyumla kucaklaştığı bu alan dans, yaratıcılık, şifa dolu bir serüven için sizleri çağırıyor. Yöre aynı zaman da dünyaca ünlü zeytini doğal kaplıcaları ve Marmara denizinin en temiz sahili olması ile de meşhurdur. Alişler yurdu sakinleri arasında at, eşek, tavuklar, horozlar, kediler ve köpeklerimiz de bulunmaktadır.

Yurdumuzda doğal atçılık prensipleri uygulanmaktadır ve arzu eden misafirlerimiz biniş deneyimleri de yaşayabilirler. Doğal soğuk kaynak suyu ile dolu doğal göletlerimiz sıcak yaz günlerinde girmek çok ferahlatıcı bir deneyimdir. Seminer merkezimiz doğal keçi kılı ile kaplı olup sıcak yaz günlerinde çok serin bir sığınak sunar ve panoramik deniz manzarası ile içinde zaman geçirmeye doyamayacağınız bir mekandır. Çiftliğimiz denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Konaklama
Merkezimizde 3 kişilik tuvalet ve banyolu ağaç evlerimiz, 2 kişilik ortak banyo ve tuvaletli kulübelerimiz ve 6-7 kişilik odalarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda daha fazla doğa isteyen misafirlerimiz için çadır alanları vardır.

Yeme – İçme
Etkinlik süresince üç öğün sağlıklı yemekler sunulacaktır. Bunun yanı sıra gün içinde atıştırmalıklar ve self servis olarak kahve, çay ve bitki çayları bulunacaktır. (Yiyecek ve sıcak içecekler konaklama ücretine dahildir.)

Ulaşım
17 Mayıs günü akşamüstü 18.00 civarı merkeze ulaşmış olmanız yemekten önce rahatlayıp dinlenmeniz açısından tavsiye edilir.

Deniz ulaşımı: İstanbul’ dan gelecek olan katılımcılar için en kolay ulaşım yolu Kadıköy veya Yenikapı iskelelerinden binebilecekleri Deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Armutlu iskelesinden dilerseniz taksi ile araziye kadar, dolmuşlar ile arazimizden 5 dakika yürüme mesafesindeki sapağa kadar gelebilirsiniz.

http://www.ido.com.tr/

Ayrıca yine Pendik, Kartal ve Yenikapı’dan Yalova’ya geçip, Yalova’dan Armutlu otobüslerine binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

http://www.armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.html

NOT 1: Ailenizle, çocuğunuzla rahatlıkla katılabilirsiniz. Ebeveynlerden birinin atölyeye katılması yeterli. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.


İnsanlığın Yüksek Değerleri - Şifâhaneler & Uygulamalı Müzik ve Hareket Tedavisi Semineri - Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç metodu.

TÜMATA & BULUŞUM DERNEĞİ & ALİŞLER YURDU KUTLU YAŞAM DERNEĞİ

26 - 27 - 28 - 29 - 30 Haziran 2019

Eski kadim bilgilerin ışığında atalarımızın insan, evren, ruh birlikteliği ve ahengi bilincinde, bütüncül bakış açısıyla inşa ettikleri şifa evlerini, tedavi yöntemlerini konu alan seminerimizde bu tedavi yöntemlerinden Orta Asya – Türk kültüründe müzik ve hareket tedavisi konularında kıymetli üstadımız Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç’in Altaylar’dan Anadolu’ya Türk Müzik ve Hareket Terapisi Geleneği uygulamalarından örnekler sunup hep birlikte uygulamalarını yapacağız.

Seminerimizde, şifahaneler ve tedavi metotları; Kanikey Güvenç Akçay, Orta Asya – Türk kültüründe müzik ve hareket tedavisi Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç metodu; Yaşar Güvenç – Süyümbike Güvenç Noris, Kanikey Güvenç Akçay – S.Sertaç Akçay – Sebastian Bahtiyar Noris tarafından anlatılıp, şifa masallarıyla Beyza Akyüz de bizlerle birlikte olacaktır.

Tabiatla iç içe gerçekleştireceğimiz seminerimizde Şifa yurdu hayali ile yola çıkılan Alişler Yurdu’nun tasarım sürecinin, inşa edilen yapıların şifahaneler ve tedavi metotları ile bağlantıları açıklanarak bu alanın tasarımını ve yapılarını inceleyeceğimiz arazi turu da yapılacaktır.

Seminer konuları :

- Şifahaneler
- Şifahaneler döneminde uygulanan tedavi metotları
- Orta Asya Türk Kültüründe Müzik ve Hareket tedavisi
– Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç Metodu
o Baksı Dansı
o Pentatonik Müzik
o İmaj Müzik
o Makam Müziği ile Tedavi
o Arşetipikal Hareketler
o Sema & Semah
- Masal Dinletisi
- Alişler Yurdu doğa turu
- Şerbet Yapımı

Seminer ücreti: 1.550 TL (seminer + konaklama)
Tek gün: 450TL
Öğrenciler için % 15 indirim payı vardır. (23 Yaş altı)

Not: Rezervasyon için ön ödeme gerekmektedir.

İletişim:

E.B.Kanikey Güvenç Akçay : 0530 592 58 27
e.b.kanikeyguvenc@gmail.com

Seminer Programı:

26 Haziran Çarşamba

18:00 – 19:00 buluşma - sohbet
19:00 – 20:00 akşam yemeği
20:30 – 22:30 Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Dönemindeki Şifahanelerin kurulduğu yerler ve mimari yapıları.
22:30 – 23:30 Meşk

27 Haziran Perşembe

09:00 – 10:00 Kahvaltı
10:30 – 11:30 Alişler Yurdu arazi turu.
11: 30 – 13:30 Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Dönemindeki Şifahaneler
13:30 – 15:00 Öğle Yemeği ve Serbest zaman.
15:00 – 17:00 Şifahanelerde Uygulanan Tedavi Metotları
17:30 – 19: 30 Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik, Hareket & Masal tedavisi örnekleri
19:30 – 20:30 Akşam Yemeği
21:00 – 22:00 Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik ve Hareket Terapisi Örnekleri
22:00 – 23: 30 Sema

28 Haziran Cuma

09:00 – 10:00 Kahvaltı
10:00 – 11:30 Suyun Hafızası - Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik ve Hareket Terapisi Örnekleri
12:00 – 13:00 Öğle Yemeği
13:00 – 15:00 Dinlenme
15:00 – 17:00 Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik ve Hareket Terapisi Örnekleri
17:00 – 19:00 Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik ve Hareket Terapisi Örnekleri
19:30 – 20:30 Akşam Yemeği
21:00 – 22:00 Orta Asya - Türk Kültüründe Müzik ve Hareket Terapisi Örnekleri
22:00 – 23:00 Masal dinletisi

29 Haziran Cumartesi

09:00 – 10:00 Kahvaltı
10:00 – 11:30 Orta Asya Türk Kültüründe Hareket Tedavisi
11:30 – 12:00 Çay molası
12:00 – 13:00 Öğle Yemeği
13:00 – 15:00 Dinlenme
15:00 - 16:30 Bir iyileşme aracı olarak masalın, hikayenin şifahanelerdeki kullanımı, günümüze uyarlanması hakkında Beyza Akyüz'ün paylaşımları.
16:30 - 19:30 Serbest zaman
19:30 – 20:30 Akşam Yemeği
21:00 - 00:00 Masal & Meşk

30 Haziran Pazar

09:00 – 10:00 Kahvaltı
10:00 – 11:30 Şerbet Yapımı
11:30 – 12:00 Kapanış sohbeti.

Alişler Yurdu

Yalova’ya kara yolundan 1 saat mesafede bulunan Armutlu ilçesindedir. İstanbul’dan Kadıköy ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsleri ile de kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Alişler yurdu muhteşem doğası, serin havası, insana ferahlık veren deniz manzarası ile biraz mahremiyet ve huzur arayanlar için ideal bir sığınaktır. Su güneş rüzgar ve toprağın hoş bir uyumla kucaklaştığı bu alan dans, yaratıcılık, şifa dolu bir serüven için sizleri çağırıyor. Yöre aynı zaman da dünyaca ünlü zeytini doğal kaplıcaları ve Marmara denizinin en temiz sahili olması ile de meşhurdur. Alişler yurdu sakinleri arasında eşek, keçiler, kediler ve köpeklerimiz de bulunmaktadır.
Doğal soğuk kaynak suyu ile dolu doğal göletlerimiz sıcak yaz günlerinde girmek çok ferahlatıcı bir deneyimdir. Çiftliğimiz denize 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Konaklama
Merkezimizde 3 kişilik tuvalet ve banyolu ağaç evlerimiz, 2 kişilik ortak banyo ve tuvaletli odalarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda daha fazla doğa isteyen misafirlerimiz için çadır alanları vardır.

Yeme – İçme

Etkinlik süresince üç öğün sağlıklı yemekler sunulacaktır. Bunun yanı sıra gün içinde atıştırmalıklar ve self servis olarak kahve, çay ve bitki çayları bulunacaktır. (Yiyecek ve sıcak içecekler konaklama ücretine dahildir.)

Ulaşım

26 Haziran günü akşamüstü 18.00 civarı merkeze ulaşmış olmanız seminer öncesi rahatlayıp dinlenmeniz açısından tavsiye edilir.

Deniz ulaşımı: İstanbul’ dan gelecek olan katılımcılar için en kolay ulaşım yolu Kadıköy veya Yenikapı iskelelerinden binebilecekleri Deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü yolculuğu yaklaşık iki saat sürer. Armutlu iskelesinden taksi ile araziye kadar gelebilirsiniz.

http://www.ido.com.tr/

Ayrıca yine Pendik, Kartal ve Yenikapı’dan Yalova’ya geçip, Yalova’dan Armutlu otobüslerine binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

http://www.armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.htmlBu kategoride henüz ürün Yok.